A kókuszolaj a nyugati világban viszonylag újdonságnak számít, népszerűsége főként az egészséges életmód hívei és a natúr kozmetikumok kedvelői körében nőtt meg az utóbbi években. Tőlünk keletebbre, a trópusi országokban azonban évezredek óta elterjedt alapanyag. Srí Lankán például hagyományosan édes ételek készítéséhez, sütéshez és pirításhoz használják. Ismerjük meg korunk egyik legnépszerűbb növényi olajának sokszínű felhasználását!
A kókuszolaj mogyorós, édeskés íze miatt a cukrászat és a sütőipar kedvelt alapanyaga. Ezen kívül:
• Számos feldolgozott élelmiszerben megtalálható, beleértve a sós snackeket és a moziban kapható popcornt.
• Ízfokozó hatása miatt könnyen kialakulhat a „még többet” érzés, vagyis hajlamosak vagyunk nagyobb mennyiséget fogyasztani belőle, ami plusz kalóriabevitelt jelenthet.
A Fülöp-szigeteken, Vanuatun, Szamoán és más trópusi szigeteken a kókuszolajat biodízel előállítására is használják.
A gyártási folyamat során a kókuszolaj egy transzeszterifikáció (átészterezés) nevű eljáráson megy keresztül, amely során észtereket hoznak létre. Ezeket a biodízel-összetevőként való felhasználás előtt szabványos teszteknek kell megfeleltetni.
A kókuszolajból származó összetevők számos kozmetikai termékben megtalálhatók, többek között:
• Samponokban és tusfürdőkben, ahol felületaktív anyagként segít a tisztításban és habképzésben. (Gyakori vegyületek: cocamidopropyl betaine, cocamide MEA, cocamide DEA.)
• Szappangyártásban, mivel sós és kemény vízben is jól oldódik, ezáltal jobb habzást és vízvisszatartást biztosít, mint sok más növényi olaj.
Fontos megjegyezni, hogy egyes kókuszolaj-származékok az Environmental Working Group (EWG) listáján közepes kockázatúként szerepelnek, mivel érzékeny bőr esetén allergiás reakciókat okozhatnak.
Az elektromos világítás térhódítása előtt Indiában a kókuszolajat világításra is használták!
A kókuszzsírt, vagy más néven a kókuszolajat a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyerik.
100%-ban finomított, nem hidrogénezett kókuszolajból készült zsiradék. Kitűnő sütéshez, főzéshez.